Osiem pogromców psychicznych przeszkód

Skup się, staw czoło swoim obawom, a słowo porażka odtąd nie będzie napawało cię strachem. Przedstawiamy osiem sposobów na to jak uporać się z przeszkodami, które tkwią w naszych umysłach.

Przybliżaj się do swoich celów

Świat podsuwa ci mnóstwo powodów, dla których miałbyś porzucić swój cel. Naucz się kontrolować swoje myśli i otoczenie, a nie będzie wyzwania, któremu miałbyś nie sprostać. Czujesz jakby cały świat spiskował, żeby stanąć pomiędzy tobą a twoimi celami. Czy widzisz jak kurz z wiatrem przelatuje ci nad głową? Tak jak żółw próbujący wdrapać się na schody, ty, mój kolego, utknąłeś z zaćmionym umysłem.

Popytaj dookoła, a zobaczysz, że każdy będzie podsuwał ci konkretny przepis na bycie tak fajnym jak oni są. Ale oto, czego na pewno ci nie powiedzą: bycie szczęśliwym na dłuższą metę wymaga czegoś więcej niż tylko chęci i planów. Sukces wymaga od ciebie wysiłku w postaci siły umysłu i samokontroli, które mają swój początek na siłowni, a potem przenikają do innych sfer twojego życia.

To nie jest proste. Wymaga pracowitości na siłowni, pokory jeśli ci się coś nie uda i chęci do odłożenia na bok takich rzeczy jak tania ekscytacja czy nieistotne zwycięstwa.
Z drugiej strony, jak już się za coś chwycisz, będziesz miał narzędzia, żeby rozbić swoje cele w najbliższych latach.

Twoje cele cię napędzają. Są podstawą do wszystkich twoich przedsięwzięć. Ale wydają się one takie dalekie i nieosiągalne, że mogłyby być równocześnie na innej planecie. Możesz się do nich przybliżyć, zdając sobie sprawę, że każdy ogromny cel to setki, a może nawet tysiące mniejszych celów, które możesz zaatakować i podbić, jeden po drugim, jak poziomy w grze.

Przypomnij sobie dlaczego ustanowiłeś te cele w pierwszej kolejności, i dlaczego znaczą dla ciebie tak wiele. Potem pomyśl o tym, co będzie się dla ciebie liczyło, kiedy już osiągniesz te cele. Bardziej niż sam cel, będzie to siła i umiejętność do rozwoju w czasie tej drogi. Więc rozłóż swoje cele na mniejsze części i poświęć się idei postępu, poruszając się do przodu, doskonaląc się i wzrastając. Tak jak twój trening!

Nie chcę ci zburzyć światopoglądu, ale wszystko to, co słyszałeś o tym, że „podróż jest kierunkiem”, to prawda.

Pamiętaj o krytyce

Nie ma wątpliwości, że usatysfakcjonowanie osoby ciągle negatywnie nastawionej nie jest łatwe. Bez względu na to, kim jesteś albo co osiągnąłeś, na pewno znajdzie się, ktoś kto w ciebie nie wierzy. Może jest to twój jawny wróg, który otwarcie cię wyśmiał, może jest to twój przyjaciel albo członek rodziny, który patrzy z powątpiewaniem na twoje zamierzenia.

Możesz spróbować zamknąć buzie tym ludziom albo wykorzystać ich gadanie jako siły napędowej. Może robią to z zazdrości, aby poczuć się trochę lepiej ze swoją przeciętnością, ale to nie ma w ogóle znaczenia, więc nie analizuj ich. Oni tego nie zrozumieją, a ty lepiej bądź sobą, nie próbuj stawać się takim jak oni.

Pomyśl o tym w ten sposób: w którym świecie wolisz żyć? – w „nie uda ci się” czy w „potrafisz to”. Poznałeś odpowiedź jak byłeś dzieckiem. A różnica pomiędzy tymi dwoma światami jest tak prosta jak dokonanie wyboru żeby rzucić się w przygodę.

Znajdź ludzi o podobnych poglądach

Niezależnie od tego czy twoje cele są związane z kondycją fizyczną, biznesem, sprawami osobistymi czy mają na celu zmieniać świat na lepsze, wspierające otoczenie jest bardzo przydatne. Masz cel, ale nie masz jeszcze doświadczenia. Zaczerpnij wiedzę od tych, którzy przetarli szlak. Nawet w czasach wszystkich portali społecznościowych, znalezienie wsparcia i godnej zaufania wiedzy, może być trudnym zadaniem. Ale wierz mi, twoja społeczność jest na wyciągnięcie ręki.

Mogą to być autorzy, którzy zmarli wieki temu, przyjaciele, których znałeś całe życie, albo nieznajomi z drugiego końca świata. Twoja ekipa może składać się z ludzi o podobnych celach i pragnieniach, albo po prostu z ludzi, którzy nadają na tych samych falach.

Inspiracja to podchwytliwe słowo, więc miej oczy szeroko otwarte. Nigdy nie wiesz skąd może przyjść mądrość. Jeśli obracasz się w świecie, który zagłusza twoje marzenia, to wsłuchuj się w nie mocniej.

Unikaj negatywnych wpływów

Tak jak otaczanie się ludźmi o podobnym sposobie myślenia jest niezbędnym czynnikiem do tego, żeby iść naprzód, tak samo negatywne wpływy odciągną cię od swoich celów, jeśli im na to pozwolisz.

Jeśli postęp będzie dla ciebie priorytetem, szybko stanie się jasne kto i co do niego pasuje lub nie pasuje. Niewiele rzeczy może być dla ciebie tak szkodliwymi jak pokusa i roztargnienie, czy to w formie spersonalizowanej, w formie wady czy jako osobista słabość. Pamiętaj, ścieżka jaką wybrałeś wiedzie przez świat, ale świat jej nie podziela. Jest tylko twoja. Nie pozwól nikomu cię z niej zwieść.

Nie musisz być od razu mnichem ani mniszką, ale jednocześnie zdrowy tryb życia i samokontrola są szalenie niedoceniane. Mogą pomóc ci bardziej niż myślisz i z dnia na dzień stają się łatwiejsze.

Pozbądź się powątpiewania

Nie ma sensu zaprzeczać. Ten mały głos tam jest. Każe ci się wahać. Kwestionuje twoje zdolności, nadaje wszystkiemu kategorię „prawdopodobnie” albo „być może”. Obawia się niepewności i każe ci robić to samo.

To normalne. Bez tego głosu w sobie, prawdopodobnie już dawno wysadziłbyś siebie w powietrze, albo spadłbyś w przepaść. Ale jeśli twoje cele nie mają dać ci szczęścia – jeśli ten głos każe ci pozostać przy tym co bezpieczne – to naucz się go uciszać.

Przemawiaj do siebie przekonująco, uniwersalnymi prawdami. Jeśli, dosłownie, musisz mówić do siebie, żeby pokonać tego wroga w środku, to rób to. Życie jest niepewne, łatwo o wymknięcie się strachu i niepokoju spod kontroli. Siły do tego, aby je pokonać nie buduje się z dnia na dzień, musi ona być budowana i wzmacniana przy każdej możliwej sposobności.

Kontroluj rozgorączkowanie

Pomimo nazwy, rozgorączkowanie nie jest jakąś ogromną falą niepokoju. To subtelna siła, która kontroluje cię w taki sposób, że nie zdajesz sobie z tego sprawy. Wiesz, że powinieneś trenować dla osiągnięcia swoich celów, ale zamiast tego przeskakujesz z kanału na kanał, wędrujesz ze strony na stronę w internecie, obgryzasz paznokcie unikając robienia czegoś pożytecznego.

To wszystko dlatego, że ten mały głosik przyjmuje inną formę mówiąc: „ twoje cele są tak wielkie i nie osiągalne. Po co się w ogóle wysilać? Jesteś dobry w nic nie robieniu!”

To jeden z najtrudniejszych elementów na twojej liście i wielu ludzi, których znasz nie będzie w stanie go przejść. Ale ty dokonałeś wyboru – chcesz być inny niż tamci. Wiesz, że niezależnie od rezultatu, życie spędzone na dążeniu do czegoś jest lepsze niż spędzone na ukrywaniu się.

Bądź spokojny

Kiedy skradając się, przybliżasz się do swojego celu, powoduje to pewnie niepokój. A jak by inaczej. Tyle godzin poświęconych, a sukces tuż tuż. Co jeśli to zchrzanisz przy końcu? Co jeśli zdarzy się coś strasznego?

Spokojnie, zwolnij. Zamiast siedzieć i wymyślać czarne scenariusze, znajdź sposób na to, żeby zająć czymś swój umysł. Poczytaj książkę, obejrzyj film, wyjdź do przyjaciół albo zrób cokolwiek co pozwoli ci uniknąć pętli. Jeśli twój cel wiąże się z jakimś wydarzeniem, to przenoś się wtedy do spokojnego miejsca.

Wyobraź sobie siebie w miejscu, w którym czułbyś się najlepiej – może ci to zająć trochę czasu. Spróbuj usłyszeć dźwięki, poczuć zapach tego miejsca i inne doznania sensoryczne, towarzyszące temu miejscu. Po jakimś czasie takich ćwiczeń znajdziesz odpowiednie miejsce i spokój w nim kiedykolwiek zechcesz, nawet w okresie przedkonkursowej gorączki.

Staw czoła obawom

Jestem zwolennikiem mierzenia się ze swoimi obawami w celu przezwyciężenia ich. Pozwól sobie iść „tam” gdziekolwiek ono się znajduje. Świadomie wystawiaj się na źródło strachu, na początku w małych dawkach, a potem z większą intensywnością. Można się znieczulić i przezwyciężyć strach, ale nie rób tego, bo zobaczysz, że będziesz unikał myślenia o pewnych rzeczach, co nie przybliża cię wcale do twojego celu.

Unikać porażki? Nie! Porażka pokaże ci gdzie jeszcze brakuje ci siły. Jak poczujesz się z nią komfortowo, stanie się twoim najlepszym przyjacielem i przewodnikiem. To kluczowa część historii twojego sukcesu i bez niej nie wyciągniesz nauki z tej lekcji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2013 - 2015. Wszystkie prawa zastrzeżone.
O mnie | Kontakt