Dieta i tłuszcze

Odchudzanie większości osób kojarzy się z eliminowaniem z diety ściśle określonych składników. Często zaliczane są do nich tłuszcze, które postrzegane są jako potencjalne źródło dodatkowych i zarazem niechcianych kilogramów. Tymczasem okazuje się, że tak zwane dobre tłuszcze są potrzebne do tego, aby wagę utrzymać w ryzach. Podpowiadamy na jakie stawiać i dlaczego.

Zdowie oleje

Za najzdrowsze uważane są oleje, które tłoczy się na zimno. To właśnie w nich znajduje się najwięcej kwasów omega – 3 oraz witaminy E, która uważana jest za witaminę urody oraz młodości. Neutralizuje ona wpływ wolnych rodników, korzystnie oddziałując na stan cery. Kwasy omega – 3 dbają z kolei o nasz układ krążenia. Dodatkowo obniżają one poziom złego cholesterolu, a tym samym chronią nas przed zawałem serca, miażdżycą i oczywiście otyłością. Nie można zapominać o tym, że oleje wspomagają również oczyszczanie naszego przewodu pokarmowego, a tym samym pomagają usuwać z organizmu toksyny, które nie pomagają w odchudzaniu

Jak przechowywać olej?

Oleje o wiele dłużej zachowują swoje walory, jeżeli są odpowiednio przechowywane. Bardzo ważne jest, aby trzymać je w butelce, która jest szczelnie zamknięta. Powinna ona mieć ciemny kolor, dzięki czemu dostęp światła do oleju będzie ograniczony. Najlepszym miejscem jest lodówka, w której panuje odpowiednio niska temperatura.

Rodzaje olejów

Godny polecenia jest olej orzechowy. Ten wyprodukowany z orzechów arachidowych można stosować do przygotowywania potraw na ciepło. Olej z orzechów włoskich idealnie sprawdza się w przypadku sałatek. Za jeden z najzdrowszych uważany jest olej lniany, który w Polsce jest bardzo chętnie wykorzystywany w okresie bożonarodzeniowym. Jest niezastąpiony w czasie przygotowywania potraw wigilijnych takich, jak śledź. Olej kokosowy może być używany do smarowania pieczywa. Nie zawiera on szkodliwych dla zdrowia substancji, które obecne są w utwardzanych margarynach. Można wykorzysta go również wtedy, kiedy chcemy przygotować dietetyczne desery i ciasta.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2013 - 2015. Wszystkie prawa zastrzeżone.
O mnie | Kontakt